Ozaj potrebujeme vodcu? Hľadá sa osobnosť!

Autor: Jozef Oravec | 11.4.2012 o 14:08 | (upravené 11.4.2012 o 15:42) Karma článku: 6,94 | Prečítané:  883x

Od zverejnenia akcie Occupy GP dostávam veľmi veľa mailov. Z väčšej časti sú pozitívne, ale našlo sa aj zopár mailov alias - ty zle skončíš chlapče, si blázon, samozvanec a podobné narážky. V neposlednom rade ma ale najviac zaujali maily s obsahom, že držíme palce, ale uvedom si, že potrebujeme osobnosť. Chýba tomu osobnosť, chýba tomu známa tvár, ktorá vie strhnúť masy, ktorá vie ľudí motivovať, ktorá vie ľudí chytiť za srdce. Tak ma napadlo vypísať konkurz ale hlavne sa opýtať. Ozaj potrebujeme vodcu? Pretože, hneď za vodcom sú štruktúry a za štruktúrami strana a za stranou ďalšia špinavosť.

Trošku som si pomohol a vyhľadal stručný výklad toho čo "osobnosť" znamená. Tu je výsledok.

Osobnosť = (pôvod z latinského slova "persona" – divadelná maska)

  • Je otvorený súbor sociálnych kvalít ľudského indivídua čiže osoby, ako názorov, schopností, potrieb, záujmov, morálneho presvedčenia a pod.
  • Osobnosť je relatívne stála štruktúra, dynamika bio-psycho-sociálnych schopností a vlastností osobnosti človeka. Označenie pre celok duševného života.
  • Je to jednota psychických a fyzických vlastností, zdedených a získaných vlastností typických pre jednotlivca, ktoré sa prejavujú v správaní.
  • a ďalšie

Charakteristickými znakmi pre osobnosť je psychická jednota vlastností, je jedinečná, je samoregulujúca, historicky podmienená. Znakom každej osobnosti je jeho jedinečnosť, odlišnosť. Sebauvedomujúca psychika (osobnosť – až keď sa objaví „ja“, „to je moje“,jednota biologického, sociálneho i duchovného). - zdroj Wikipedia.

Skúsil som k tomu pridať slovíčko vodcovská osobnosť, ale v tom momente sa mi začali v mojej hlave premietať dosť divoké obrazy. Slovo vodca vo mne evokuje tieto mená: Lenin, Stalin, Hitler, Tiso, Regan, Bush, Gorbačov atď. Ale na druhej strane aj mená ako Ježiš Kristus, prorok Mohamed, Martin Luther King, Mahatma Gandhi, Matka Tereza, Ján Pavol II atď. Všetko to boli viac menej vodcovia, ale len málo z nich boli aj skutočnými osobnosťami.

Novodobé dejiny Slovenska mali tiež veľa vodcov a aj dosť osobností. Lenže tak ako plynie čas aj oni sú už na pravde Božej. Je čas poohliadnuť sa po osobnostiach dneška a opýtať sa kde tie osobnosti sú, kde sa skrývajú a prečo. Len pre zaujímavoať uvádzam nasledovné mená vodcov a osobností Slovenska po roku 1989. Tí čo ma poznáte určite budete vedieť čo tým sledujem. Milan Knažko, Vladimír Mečiar, Mikuláš Dzurinda, Iveta Radičová, Michal Kováč, Rudolf Šuster, Ivan Gašparovič, Róbert Fico. Prečo práve tieto mená? Neviete? Neboli tak náhodou oni vodcami tohto štátu? Veď aj oni sú osobnosťami.

Som zástancom myšlienky PRIAMEJ DEMOKRACIE. Áno aj táto forma má určite svoje pravidlá hry. Ale dovolím si tvrdiť, že táto forma riadenia štátu je stále lepšia ako pseudodemokracia, ktorá je len hrou a divadlom pre občanov, ktorí majú pocit že sú slobodní, ale v skutočnosti len slúžia skupinke ľudí ako prostiedok ovládania moci a financií.

Súhlasím s názorom, že potrebujeme osobnosť, že potrebujeme tvár, ktorá dokáže zaujať a osloviť, ale neviem sa prestať hrať s myšlienkou pozrieť sa ráno do zrkadla a povedať si, čo si dnes schopný urobiť pre tento svet. Koho dnes urobíš šťastným okrem seba. Komu dnes pomôžeš bez nároku na odmenu. Koho dnes osloviš, alebo usmerníš na správnu cestu?

Svet od nepamäti funguje na dvoch stranách a to sú dobro a zlo. Každý z nás si môže vybrať na ktorú stranu barikády sa postaví. Začať ale musí každý od seba. A ak sa náhodou do konkurzu hľadá sa osobnosť aj niekto prihlási a nedajbože ten konkurz vyhrá, nezabudnime čo najskôr nájsť na neho nejakú špinu, nezabudnime ho skôr než niečo urobí zhovadiť a zdiskreditovať. Lebo táto činnosť nám ide posledné roky viac ako dobre.

A pokiaľ potrebujeme opäť ideu, pokiaľ ozaj potrebujeme vízie, pokiaľ opäť potrebujeme človeka ktorý nám ukáže správnu cestu a nezačneme sami niečo robiť a konať, tak môžeme čakať aj do súdneho dňa.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár šéfredaktorky

Nemôžu zo seba vyvrátiť Kočnera ako pokazené jedlo

Kočner nie je fikcia, nie je vymyslená Marvelovská figúrka.


Už ste čítali?